با ما همراه باشید

گردشگری

نگاهی بر منطقه حفاظت شده جنگل جهان نما ، بام استان گلستان

منتشر شده

در

جنگل جهان نما

منطقه حفاظت شده جنگل جهان نما ، جنوبی ترین بخش استان گلستان است که جنگلی انبوه با مناطق دیدنی فوق العاده چشم نواز بوده و برای هر گردشگری، دیدن این منطقه بسیار عالی است.

از تهران که به سمت شمال شرق حرکت کنید به مرز استان گلستان می رسید،جایی که جز جنگل های انبوه چیز دیگری نخواهید دید. در این مناطق هنوز هم می توان در کلبه میان درختان انبوه زندگی کرد.

منطقه حفاظت شده جنگل جهان نما نمونه ای از این مناطق است که 30 هزار و 650 هکتار مساحت دارد و در منطقه شرقی رشته کوه ها البرز قرار گرفته. ارتفاع آن در حدود ۳ هزار و ۸۶ متر است و از فراز مرتفع‌ترین قسمتهایش می‌توان چشم‌اندازهای زیبای كردكوی، گرگان و بندر تركمن را تماشا كرد. دهكده ییلاقی جهان‌نما در مرکز این جنگل مرتفع قرار دارد؛ روستانشینان منطقه از اواسط بهار تا اوایل پاییز برای چراندن گوسفندان و بر پا كردن كندوهای عسلشان به آنجا می‌روند و در كلبه‌های چوبی خود سکنی می‌گیرند.

سفر به منطقه حفاظت شده جنگل جهان نما

جهان نما

جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهار كوه، دهكده‌ ییلاقی درازنو، پارك جنگلی امام رضا، گورستان قدیمی کمرسرک و جلینگ بلینگ جزو مناطق تاریخی به جای مانده در جنگل جهان نما است.

به علت کوهستانی بودن منطقه، چشمه‌های بسیاری چون نخود چشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا در این منطقه وجود دارند که چشم‌اندازی تماشایی به آن بخشیده‌اند. کوه‌های دوكالی، شاه‌پسند، كالت و چلستان، زبله، تلمبار و لنده كوه از دیگر جاذبه‌های جهان‌ نما است که میزبان کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط ایران زمین است.

جهان نما

برای رفتن به جنگل جهان نما بهترین مسیر، جاده ماشین‌رویی است كه از رادكان می‌گذرد، اگر از این مسیر راهی شوید می‌توانید برج تاریخی رادكان را هم ببینید، و چه بهتر كه پس از جهان‌نما به سمت جنوب و دامغان برانید و  سری هم به آنجا بزنید. برای رفتن به این منطقه باید لوازم و تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید تا بتوانید شب را در جهان‌ نما سپری کنید، و دیدن سحر را در این منطقه زیبا از دست ندهید.

جهان نما

اگر از تهران عزم سفر به جهان‌نما را کرده‌اید، هم جاده هراز و هم فیروز كوه می‌تواند شما را به مقصدتان برساند. به دلیل زیبایی راه و  كوتاه‌تر بودن آن، توصیه می‌شود جاده هراز را انتخاب کنید. پس از حركت از شهر تهران و پشت سر گذاشتن شهرهای آمل، بابل، قائم شهر، نكا و بهشهر به كردكوی می‌رسید كه سرآغاز مسیر حركت شما به سمت منطقه جهان‌نما است. بهتر است باك بنزین خود را در پمپ بنزین كردكوی پر كنید چون تا مقصد و نزدیکی‌های دامغان هیچ پمپ بنزینی در راه وجود ندارد. رایجترین راه برای رسیدن به جنگل جهان‌نما مسیر كردكوی- پارك جنگلی كردكوی- روستای درازنو، رادكان، حاجی آباد و در آخر دهكده ییلاقی جهان‌نما است. كل این مسیر  چیزی حدود ۷۰ كیلومتر است كه ۳۰ كیلومتر آخر راه، جاده شن ریزی شده و خاكی است و گذر از آن ممکن است قدری سخت باشد. حتماً در ماشین بطری آب با خود داشته باشید. از كردكوی سراغ جاده جهان‌نما را می‌توان از  مردم محلی منطقه گرفت. از ورودی غربی كردكوی، اولین میدان، فلكه شهرداری است. باید از همین فلكه به سمت جنوب یا سمت راست جاده حركت كنید.  مسیر کاملاً مشخصی به سمت روستای دراز نو وجود دارد كه شما را از داخل پارك جنگلی كردكوی گذر خواهد داد. این مسیر حدود ۳۵ كیلومتر است و به دلیل كوهستانی و باریك بودن جاده، عبور از آن حدود یك ساعتی طول خواهد کشید. بعد از این روستا، به روستای رادكان می‌رسید و بعد هم از برج رادكان عبور خواهید كرد. پس از پشت سر گذاشتن برج به یك سه راهی می‌رسید اگر نگاهی به  سمت چپ جاده بیندازید، تابلوی كوچكی  را خواهید دید که راه رسیدن به جهان‌نما را نشانتان می‌دهد. پس از حدود نیم ساعت رانندگی در جاده خاكی و با رفتن به ارتفاعات بالاتر  به حاجی آباد می‌رسید.

جهان نما

از حاجی آباد تا جهان‌نما مسیر سفر  سخت‌تر می‌شود چون هم پیچ‌ها تندتر شده و هم شیب جاده بیشتر است.  چند كیلومتر بعد از روستای رادكان، در جاده‌ای كه به حاجی آباد می‌رسد، روی تپه‌ای در كنار راه، برج ۳۵ متری رادكان که به میل رادکان هم مشهور است، دیده می‌شود. ظاهر آن  تا حدودی به  برج «گنبد قابوس» شباهت دارد كه در شهر گنبد واقع است و به همین دلیل گفته می‌شود این برج به تقلید از میل گنبد ساخته شده است. این برج یکی از سه برج منطقه مازندران و گلستان است که علاوه بر کتیبه كوفی، كتیبه پهلوی هم داشته اما این كتیبه که در مدخل ورودی قرار داشته  است به دست روس‌های تزاری از بین رفته است. اما كتیبه كوفی‌ای كه بر لبه آبریز گنبد مخروطی قرار دارد و با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز می‌شود، هنوز سالم و دست نخورده است.

جهان نما

برای رسیدن به جنگل جهان نما توصیه می‌شود با خودروهای دو دیفرانسیل و شاسی بلند سفر کنید. اگر در روزهای بارانی جهان‌نما را برای سفر انتخاب كرده‌اید، بدون ماشین شاسی بلند ممكن است حتی در جاده گلی هم گیر کنید؛ به خصوص كه صندوق عقب ماشین هم با زیر انداز و كیسه خواب، گاز پیك نیك و گالن‌های آب سنگین شده باشد. توصیه می‌شود حتماً زنجیر چرخ هم به همراه داشته باشید. اگر در فصل گرم وارد این جاده می‌شوید از سالم بودن چرخ‌ها و برف پاكن‌ها مطمئن باشید چون ارتفاع منطقه زیاد است، و در هر ماهی از سال امكان باریدن باران‌های شدید و ناگهانی وجود دارد.

جهان نما

درازنو آخرین روستای منطقه است كه مغازه بقالی و نانوایی هم در آن وجود دارد؛ هر چه لازم دارید از همین جا تهیه كنید. چون در دهكده كوچك ییلاقی جهان‌نما  از مغازه‌ خبری نیست، در آنجا نه برق هست، نه آنتن موبایل، نه تلفن، نه آب لوله كشی و نه حتی سرویس بهداشتی. پس پیش از رسیدن به مقصد آب یا مواد غذایی ضروری خود را بخرید و اگر می‌خواهید از تلفن همراه خود تماس بگیرید، چون پس از ترك درازنو تا رسیدن به ارتفاعات به تدریج تلفن همراه آنتن نخواهد داشت. زیرانداز و چادرهای ضد آب، كیسه خواب، لباس مناسب، كفش كوهپیمایی، گاز سبك كوهنوردی، چراغ قوه یا فانوس و حتماً بطری آب به همراه داشته باشید.

جهان نما

پس از رسیدن به جنگل جهان نما می‌توانید از روستاییان كلبه‌ها و اتاقك‌های خالی‌ای را كه خودشان استفاده نمی‌كنند، اجاره كنید. البته این كلبه‌ها معمولاً به جز یك بخاری هیزمی امكانات دیگری ندارند. اگر قصد دارید چادر بزنید بهتر است برای دور ماندن از خطر احتمالی حیوانات وحشی، چادر خود را در نزدیكی خانه‌های روستایی بر پا كنید.

ممكن است برای بسیاری مقصد همین دهكده باشد؛ اما  بعضی دیگر ترجیح بدهند در ارتفاعات محلی مثل شاه پسند و آتشان پیاده روی و جنگل نوردی کنند یا  به قهوه‌خانه مش اكبر، تخت میرزا بروند و شاید هم دوست داشته باشند  تا شصت كلاته جنگل ‌نوردی کنند. مش اكبر  چند سالی است كه از دنیا رفته است اما هنوز هم  ییلاق نشین‌های منطقه به درستكاری و مهمان دوستی از او یاد می‌کنند و قهوه‌خانه‌اش كه حالا پسرش آن را اداره می‌کند، هنوز هم محلی است پر رفت و آمدی  و پاتوقی است برای گپ زدن‌های روستاییان و كوهنوردانی كه پیاده به سمت  جهان‌نما حرکت می‌کنند. قهوه‌خانه و تخت میرزا در ارتفاعی پایین‌تر از خود دهكده قرار دارند بنابراین اگر محل اتراق شما خانه‌های روستایی است، برای رسیدن به قهوه خانه و تخت میرزا، باید یك ساعتی به سمت پایین حركت كنید. مراقب باشید در میان دیگر كوره راه‌های جنگلی گم شوید.

جهان نما

در روزهای گرممراقب باشید پوست بدنتان با گزنه‌هایی كه در كنار این رودخانه‌ها و چشمه‌ها می‌رویند تماس پیدا نکند؛  گزنه میتواند باعث خارش و سوزش  شدیدی شود. البته گیاه پِلم، که پادزهر  گزنه است و سوزش آن را برطرف می‌کند همیشه در كنار گزنه می‌روید. در صورت تماس با برگ‌های گزنه از برگ‌های این گیاه به محل تماس بمالید. پلم، بوته كوچكی است به اندازه گزنه با برگ‌هایی كشیده و روشن و پرزدار.

در صورت بارندگی، سطح زمین‌های منطقه به شدت لیز می‌شوند، بهتر است كفش كوهنوردی و لژدار بپوشید. در فصل بهار معمولاً در محل دهكده  گله‌های گوسفند، دسته‌های گاومیش و كندوهای عسل دیده میشوند. معمولاً ییلاق نشینهاشیر گوسفندانشان را به مسافران نمی‌فروشند؛ اما می‌توانید از آن‌ها پنیر گوسفندی بخرید.

جهان نما

گاومیش‌ها با وجود هیبت و جثه بزرگشان حیوانات بی‌خطری هستند و با دیدن  آدم دور می‌شوند اما هیچ وقت در كوهستان به گله گوسفندهانزدیك نشوید؛ سگ‌های گله ییلاق نشینان بسیار خطرناك هستند؛ به خصوص در فصل بهار كه بره‌های زیادی در گله وجود دارد. آن‌ها اگر کوچکترین احساس خطری بکنند ممكن است همراه با دیگر سگ‌های گله به شما حمله كنند.

جهان‌نما یکی از بهشت‌های ایرانی زیست‌شناس‌ها است. چون به دلیل آب و هوای سرد و مرطوب منطقه، گونه‌های گیاهی انبوه پستانداران و پرنده‌های مختلف در آنجا زندگی می‌کنند.

جهان‌نما یکی از بهشت‌های ایرانی زیست‌شناس‌ها است. چون به دلیل آب و هوای سرد و مرطوب منطقه، گونه‌های گیاهی انبوه، پستانداران و پرنده‌های مختلف در آنجا زندگی می‌کنند. شاید بتوانید در جهان‌نما خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، خارپشت، كل، بز، خرگوش، عقاب طلایی، كبك دری، جغد و هما هم  ببینید. البته مسافرانی كه به این منطقه می‌آیند بیشتر در این جنگل كل و بز و خرگوش و روباه دیده‌اند. با وجود آنكه شكار در این منطقه حفاظت شده هم ممنوع است اما با شكار غیرقانونی بعضی مسافران، تعداد پستانداران منطقه در چند سال اخیر كاهش پیدا كرده است.

جهان نما

حركت جنگل‌نوردان و ییلاق نشین‌ها در مسیرهایی غیر از مسیر اصلی در جنگل جهان نما موجب از بین رفتن تعدادی از زیستگاه‌های این جانوران شده و به همین دلیل به کوه‌پیمایان توصیه می‌شود در زمان حركت در جنگل فقط از مسیرها و كوره راه‌های اصلی حركت كنند.  تا امروز هیچ گزارشی مبنی بر اینكه حیواناتی مثل خرس و پلنگ، گراز یا گرگ به گردشگران حمله كرده باشد، وجود نداشته است. اما توصیه می‌شود مسافران تا قبل از رسیدن به خود جهان‌نما در صورت نیاز به استراحت در نزدیكی جاده استراحت كنند و برای حفظ سلامت خود وارد جنگل نشوند

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گردشگری

گردنه حیران ؛ حیران کننده ای در ایران به همراه تصاویر زیبا و دیدنی

منتشر شده

در

گردنه حیران

گردنه حیران یکی از زیباترین مناطق دیدنی و طبیعی ایران بوده و سفر به گردنه حیران می تواند به خاطره انگیزترین سفر طبیعت گردی شما تبدیل شود. در این مقاله به گردنه حیران و جاذبه های عالی آن می پردازیم.

سفرهای جاده ای همیشه یکی از انواع پرطرفدار سفرها بوده اند و حتی با وجود پیشرفت خطوط هوایی و راحتی و سرعت آنها، باز هم جاده ها حرف اول را در مسیرهای رسیدن به مقاصد مختلف می زنند. در این میان برخی جاده ها با جلوه هایی بی بدیل از رهگذران خود پذیرایی می کنند و باعث می شوند تا گردشگران، بارها و بارها در آنها توقف کنند و مبهوت زیبایی های آنها شوند.

می خواهیم شما را به دیدن یکی از شاهکارها در میان جاده های ایران دعوت کنیم و با هم دست به سفری متفاوت بزنیم. به شمال غربی کشور عزیزمان می رویم تا رهسپار جاده ی آستارا – اردبیل شویم. این جاده زیبایی های زیادی را در خود جای داده است که هر کدامشان دنیایی متفاوت را پیش روی شما قرار می دهند و لحظاتی خوش را برای تان به ارمغان می آورند.

صحبت از این جاده بسیار است اما این بار نوبت یکی از تماشایی ترین جلوه های آن است که با زیبایی هایش جادوی مان کند و تصاویری حیرت انگیز را پیش رویمان قرار دهد.

کوله بارتان را بردارید تا در کنار هم غرق در فضای خیال انگیز گردنه حیران شویم…

گردنه حیران

چرا سفر به گردنه حیران؟

گردنه حیران یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران است که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند.
این گردنه حیران در منطقه ای مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سو زیبایی های ایران و در سوی دیگر جنگل های کشور آذربایجان را می بینید.
در مسیر گردنه حیران می توانید از امکانات تفریحی خوبی همچون تله کابین استفاده کنید.

گردنه حیران منطقه ای حیرت انگیز و تماشایی است که با طول 35 کیلومتر در میانه های جاده آستارا به اردبیل قرار دارد و به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای جاده ای ایران شناخته می شود. گردنه حیران در منطقه ای ییلاقی قرار گرفته و به عنوان آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان به شمار می رود.

نامش را از این جهت گردنه حیران گذاشته اند که هر کسی با قرار گرفتن در آن مبهوت شگفتی خلقت می شود و حیرت زده به طبیعتی می نگرد که در هر ساعت با جلوه ای تازه غافلگیرش می کند.

گردنه حیران رویایی، از یک طرف مشرف به کوه ‌های پوشیده از جنگل ‌های انبوه است و در سوی دیگر آن جنگل هایی را می بینید که متعلق به کشور آذربایجان هستند و یکی از زیبایی های منطقه به شمار می روند.

 

دیدنی های گردنه حیران

در هر نقطه از گردنه حیران، جاذبه ای وجود دارد که می تواند لحظاتی فراموش نشدنی را برای تان به ارمغان بیاورد. در اینجا نگاه کوتاهی به دیدنی های گردنه حیران خواهیم داشت و در صورت نیاز به توضیحات مفصل تر، در مطلبی جداگانه تمامی جوانب آنها را بررسی خواهیم کرد.

1- طبیعتی غرق در مه در گردنه حیران

اولین چیزی که به هنگام عبور از گردنه حیران چشم تان را نوازش می دهد، پوشش جنگلی است که از دو سو احاطه تان می کند. کم کم سر و کله مراتع نیز پیدا می شود و در میان آنها کلبه هایی نیز به چشم می خورند. در این میان دام های در حال چرا یا اسب هایی که به این سو و آن سو می روند، به مناظر اضافه می شوند تا تصویری ماندگار را در ذهن تان حک کنند.

البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود؛ همه این زیبایی ها در گردنه حیران، غرق در فضای مه آلود جاده می شوند تا بهشتی رویایی را برای تان خلق کنند و هر لحظه بر لذت سفرتان بیفزایند. ارتفاع بلندترین نقطه این گردنه از سطح آب های آزاد تنها حدود ۱۵۰۰ متر است و ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که در این ارتفاع، مه از کجا آمده است؟ در واقع علت اصلی مه در گردنه حیران، رطوبت دریای خزر است و این امر ارتباط خاصی با ارتفاع این گردنه ندارد.

2- پارک ملی هیرکان | مرز ایران و آذربایجان در گردنه حیران

یکی از ویژگی های گردنه حیران این است که در یک نقطه مرزی قرار دارد و با قرار گرفتن در آن در یک سوی جاده، جنگلی انبوه و متعلق به پارک ملی هیرکان را خواهید دید که در کشور آذربایجان قرار دارد. پارک ملی هیرکان با وسعتی برابر ۴۰,۳۵۸ هکتار در نهم فوریه سال ۲۰۰۴ میلادی توسط ریاست جمهوری آذربایجان گشایش یافت تا به عنوان یک منبع غنی از گیاهان و جانوران مورد توجه قرار گیرد. به سبب داشتن ویژگی هایی خاص، پیشنهاد ثبت جهانی این پارک ملی نیز مطرح شده است و شاید در آینده شاهد قرار گیری آن در فهرست میراث جهانی یونسکو باشیم.

گردنه حیران

3- روستاهایی تماشایی گردنه حیران

در مسیر گردنه حیران چندین روستا وجود دارند که عبارتند از:

1- روستای حیران در گردنه حیران

حیران یکی از روستاهای نمونه گردشگری است که با آب و هوای ییلاقی در میان طبیعتی سحر انگیز قرار گرفته و از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است. این روستا در 30 کیلومتری آستارا قرار دارد و از جاذبه های شاخص منطقه به شمار می رود. مردم در این روستا به کشاورزی اشتغال دارند و در سال های اخیر با رونق گردشگری به ارایه سوغات، غذاهای محلی و … نیز روی آورده اند.

روستای حیران

2- روستای مِشِند در گردنه حیران

روستای مشند، در استان گیلان و در کیلومتر ۱۸ جاده آستارا – اردبیل قرار دارد و با مناظر زیبا و ییلاقی می تواند پذیرای شما باشد. واژه مش در زبان تالشی به معنای زنبور به کار می رود و نام این روستا به معنای جایگاه زنبور است. حدود 117 خانوار در این روستا زندگی می کنند که به کشاورزی و دامداری مشغولند و از طریق اشتغال به کارهای خدماتی در بخش گردشگری نیز امرار معاش می کنند.

3- روستای کشفی در گردنه حیران

یکی دیگر از روستاهای زیبای این منطقه، روستای کشفی است که از زیبایی های طبیعی بهره برده و با داشتن مناظری بهشت گونه به یکی از جاذبه های دیدنی منطقه تبدیل شده است. روستای کشفی در مسیر کوهپیمایی نیز قرار دارد و بسیاری از علاقه مندان این رشته ورزشی در ایام مختلفی از سال میهمان این روستا می شوند.

 

گردنه حیران

4- جنگل فندقلو و دیگر جاذبه های شهرستان نمین در گردنه حیران

فندقلو نام یکی از جنگل های بسیار زیبای ایران که در فاصله ۱۰ کیلومتری از شهر نمین و ۳۰ کیلومتری از شهر اردبیل قرار گرفته است. این جاذبه دیدنی به سبب برخورداری از جاذبه‌های منحصر به فرد جنگلی-مرتعی به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تبدیل شده است. این جنگل در کنار درختان سر به فلک کشیده، مملو از انواع درختان میوه همچون فندق، سیب وحشی، گوجه سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی است و وجود یک استخر آب‌گرم به نام مشه سویی با خاصیت درمانی، بر جاذبه این مقصد می افزاید. این جنگل حدود ۲۵ کیلومترمربع وسعت دارد که از شرق خانقاه علیا واقع در مسیر جاده بین شهری نمین – آستارا آغاز می شود و با جهت شمال غربی – جنوب شرقی در شرق روستای حور خاتمه می‌یابد. اگر در اواسط فصل بهار به این جنگل سفر کنید با دشت هایی پر از گل های بابونه مواجه خواهید شد که همچون بهشتی رویایی به نظر می رسند.

در کنار جنگل فندقلو، شهرستان نمین از جاذبه های دیگری نیز برخوردار است که از میان آنها می توان به آرامگاه باباروشن در ۶ کیلومتری شرق نمین، مقبره شیخ بدرالدین در شهر نمین، مقبره پیرلنگ در ننه کران و … اشاره کرد.

خوشگذرانی در گردنه حیران

گردنه حیران جاده ای است که فرصت های خوبی را برای لذت بردن و خوشگذرانی در اختیار شما قرار می دهد:

1- رانندگی در جاده ی رویایی گردنه حیران

امروزه رانندگی صرفا یک فعالیت روزمره برای رسیدن به مقصد نیست. افراد بسیاری هستند که به دنبال تجربه های لذت بخش در این زمینه می گردند و رانندگی در جاده های تماشایی را به هر چیز دیگری در سفر ترجیح می دهند. اگر جزو این افراد هستید، بی درنگ گردنه حیران را به عنوان مقصد سفر بعدی تان انتخاب کنید.

جاده در این گردنه، همچون یک مار تنومند به نظر می رسد که به دور یک کوه بزرگ پیچیده شده و تا ارتفاع زیادی بالا رفته است. وقتی هنوز به بالای جاده نرسیده اید، ماشین هایی را می بینید که در ارتفاعات در حال حرکت هستند و بر تن این مار تنومند پیش می روند. هر چند دقیقه با پیچ تندی غافلگیر می شوید که باید آن را دور بزنید و در پس آن منظره ای تازه را ببینید.

2-دهکده گردشگری حیران

دهکده گردشگری حیران نام مجموعه ای از امکانات و تفریحات است که لحظات خوشی را برای تان رقم می زنند. در ادامه با امکانات و تفریحات این مجموعه تفریحی آشنا خواهیم شد:

تله کابین

به منظور بهره بردن از زیبایی های گردنه حیران و تماشای آنها از ارتفاع، به سراغ تله کابین حیران بروید که از سال 1390 خدمت رسانی می کند. این تله کابین دارای مسیری به طول 1752 متر است که ایستگاه آغازین آن در منطقه حیران قرار دارد و در مسیر خود وارد جنگل فندقلو اردبیل می‌شود. ارتفاع ایستگاه بالا از سطح دریا 1720 متر و اختلاف ارتفاع بین دو ایستگاه در حدود 500 متر است و سرعت کابین ها به 6 متر بر ثانیه می رسد.

ظرفیت جابجایی این تله کابین 1350 نفر در یک ساعت است و ایستگاه های آن از استانداردترین ایستگاه های موجود در تله کابین های کشور به شمار می روند.

تله کابین حیران 30 کابین شش نفره معمولی دارد و سه کابین ویژه VIP نیز با امکاناتی از قبیل صندلی های مبله چرمی، سیستم پخش موسیقی، یخچال با وسایل پذیرایی و شیشه های دودی، تعبیه شده است.

این تله کابین از شرق به دریای خزر و مناظر حیرت انگیز گردنه حیران، از غرب و جنوب به جنگل های زیبای فندقلو اردبیل و از شمال به مرز ایران با جمهوری آذربایجان مشرف است و امکان تماشای همه زیبایی های این منطقه را برای تان فراهم می کند. سوار بر این کابین های کوچک شوید و در میان این طبیعت حیرت انگیز، هیجان را به اوج برسانید.

پیست کارتینگ

اگر به دنبال یک تفریح هیجان انگیز در گردنه حیران هستید به سراغ پیست کارتینگ حیران بروید که با حدود 50 کارت (ماشین کارتینگ) و مسیری به طول 1000 متر می تواند لحظاتی متفاوت را به شما هدیه دهد. سوار شدن بر این ماشین های کوچک و تجربه سرعت بدون محدودیت در فضای مه آلود حیران و فضای دل انگیز آن خاطره ای خوش را برای تان رقم خواهد زد و تجربه ای هیجانی و به یادماندنی را در ذهن تان حک خواهد کرد.

سورتمه ریلی حیران

در گردنه حیران می توانید به سراغ سورتمه ریلی حیران بروید که با طول 1500 متر، لیفت 300 متر، اختلاف ارتفاع 120 و با برگشت 1200 متر، عنوان مرتفع‌ترین و طولانی‌ترین سورتمه ریلی شمال كشور را به خود اختصاص داده است.

ترامبولین

ترامبولین که در میان مردم به تشک پرش در جا و بپر بپر شناخته می شود، یکی دیگر از امکانات تفریحی گردنه حیران است که طرفداران خاص خود را دارد. کودکان و نوجوانان می توانند با استفاده از این وسیله لحظات شادی را در کنار دوستان و خانواده شان رقم بزنند و از بودن در این فضای تماشایی، لذت بیشتری ببرند.

3- تجربیات خوشمزه در گردنه حیران

وجود امکاناتی همچون رستوران، چایخانه و کافی شاپ باعث شده است تا تجربیاتی خوشمزه نیز در گردنه حیران انتظار شما را بکشند. همچنین می توانید از آش ها و غذاهای محلی و همچنین بلال که توسط ساکنان این منطقه تهیه شده و به فروش می رسد بچشید و از طعم آنها لذت ببرید.

سوغات سفر به گردنه حیران

در این منطقه می توانید محصولات محلی از قبیل عسل، لبنیات، محصولات کشاورزی همچون فندق و ذرت و … را از تولیدکنندگان آنها تهیه کنید. با این کار در کنار تهیه یک سوغات، به اقتصاد محلی نیز کمک کرده اید.

4- پیک نیک و عکاسی در گردنه حیران

طبیعت اطراف گردنه حیران و روستاهای آن، مکان های خوبی را برای برپایی پیک نیک در اختیار شما قرار می دهند. پس اگر اهل گذراندن وقت در طبیعت هستید و می خواهید لحظاتی را در آن سپری کنید، حتما در سفر به گردنه حیران وسایل و خوراکی های مورد نیاز خود را به همراه ببرید.

در طول مدت زمانی که در طبیعت گردنه حیران هستید به کشف زیبایی های آن بپردازید و سوژه هایی را که در گوشه و کنار آن وجود دارند را در قاب دوربین تان ثبت کنید. این تصاویر بهترین یادگاری شما از این سفر خواهند بود.

5- کوهنوردی در گردنه حیران

منطقه گردنه حیران و روستاهای واقع در آن در روزهایی از سال میزبان کوهنوردانی هستند که برای رسیدن به قله، دمی را در این طبیعت می آسایند. این کوهنوردان کوه های این منطقه را انتخاب می کنند تا با فتح آنها به تماشای زیبایی های مسحورکننده حیران از ارتفاعات بنشینند و از جلوه های تماشایی آن بهره ببرند.

گردنه حیران

امکانات رفاهی و گردشگری در گردنه حیران

به دلیل احداث دهکده توریستی حیران در این منطقه، امکانات مناسبی در آن برای گردشگران وجود دارد که از جمله آنها می توان به سرویس بهداشتی، رستوران، کافی شاپ، چایخانه، وسایل بازی، مرکز خرید، آلاچیق و … اشاره کرد.

گردنه حیران

در گردنه حیران کجا بمانیم؟

اگر قصد اقامت در این منطقه را دارید، نگران نباشید. شما می توانید از هتل، مهمانسرا و خانه های محلی استفاده کنید و یا با برپا کردن کمپی در طبیعت اقامتی متفاوت برای خود رقم بزنید.

گردنه حیران

بهترین فصل سفر به گردنه حیران

به دلیل کوهستانی بودن جاده و منطقه گردنه حیران ، برای دیدن جلوه های زیبای حیران در بهار و تابستان راهی این منطقه شوید.

بهار و تابستان: آب و هوای خنک و مطبوعی در این دو فصل در گردنه حیران انتظار شما را می کشد.

پاییز: رنگارنگ شدن برگ درختان باعث می شود تا پوشش جنگلی این منطقه به هزار رنگ درآید و چهره متفاوتی به خود بگیرد.

زمستان: سپیدی برف زمستان هم دیدنی است؛ اما به دلیل سرما و یخبندان احتمالی باید با تجهیزات زمستانی به این سفر بروید.

 

مجله اینترنتی نوروزانه ارائه‌دهنده‌ی انواع مقالات گردشگری

طراحی ، توسعه و پشتیبانی : گروه نرم افزاری آیدین

ادامه مطلب

گردشگری

جاهای دیدنی دوبی ؛ کارهایی که حتما باید در سفر به دوبی انجام دهید

منتشر شده

در

جاهای دیدنی دوبی

جاهای دیدنی دوبی شامل تفریحات و مکان هایی است که اگر قبل از خارج شدن از دوبی انجام ندهید ضرر کرده اید.در ادامه به این جازبه های توریستی دوبی و توصیه ی دیگر گردشگران دوبی می پردازیم. (بیشتر…)

ادامه مطلب

گردشگری

مدل کابینت آشپزخانه شیک و مدرن به همراه رنگ و ابعاد استاندارد

منتشر شده

در

مدل کابینت

مدل کابینت آشپزخانه یکی از مهم ترین المان های تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی آشپزخانه و ایجاد دکوراسیون منزل مدرن می باشد . در ادامه چندین مدل کابینت آشپزخانه مدرن و زیبا به همراه نکاتی کار آمد آورده ایم. (بیشتر…)

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها