با ما همراه باشید

خانه و دکوراسیون

معماری داخلی ؛ رشته ی معماری داخلی در دانشگاه

منتشر شده

در

معماری داخلی، طراحی فضایی است که توسط مرزهای ساختمانی ،ساخته شده .معماری داخلی هنر و علم طراحی بناکردن قسمت داخلی ساختمان است .در حالی که معماران سعی در ساخت طراحی کل ساختمان دارند که مرتبط با مسائل سازه‌ای و نقشه است معماران داخلی هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان را طبق معیارهای انسانی دارند.معماری داخلی، توصیف درونی ساختمان و مرتبط با کیفیت‌های فیزیکی است.معماری داخلی یک سبک یا روش طراحی است که به ساخت درون ساختمان می‌پردازد.

این متن شامل معرفی رشته ی معماری داخلی ،مهارت های لازم ،آینده ی شغلی،وظایف یک طراح معماری داخلی ،مباحث تخصصی مرتبط با این رشته ،سر فصل های درسی و تعداد واحد های دانشگاهی میباشد

آشنایی با رشته ی معماری داخلی

معماران داخلی  که در زمینه معماری داخلی کار می کنند فضا را به نحوی تغییر می دهند که فعالیت ها و کارهای انسان هایی که درآن فضا هستند راحت تر شود ،این افراد با راه حل های خلاقانه ای که ارائه می دهند محیط رو طوری بهینه می کنند که قابلیت فضا بیشتر شود و افراد بتوانند تجربه بهتری در آن محیط داشته باشند. علاوه بر این ها این افراد تخصص و دانش زیادی در زمینه زیبایی شناسی و درک زیادی از مواد، محصولات، بافت ها، پارچه ها، رنگ ها، نور و فاکتورهای دیگه ای که به فضا و محیط مربوط هستند، دارند.

از طرف دیگر، آنها باید بدانند فضای داخلی ساختمان های مختلف چگونه می تواند نیاز کسانی که ازآن فضا استفاده می کنند را برآورده کند و چگونه می توانند فضا را طوری تغییر دهند که بتواند نیاز افراد را برآروده کند. مثلاً اگر یک بیمارستان بخواهد به یک واحد اداری مدرن تبدیل شود، این افراد وظیفه دارند این تغییر را ایجاد کنند و تضمین کنند که ساختمان اصلاح شده کارآیی خوبی دارد. همچنین آن ها وظیفه دارند فضایی که ایجاد می کنند از استانداردهای سلامت و ایمنی خوبی برخوردار باشدو از ساکنینش محافظت کند.

معماری داخلی

1_مهارت های لازم برای ورود به این رشته

-خلاقیت و تخیل
-توجه به جزئیات
-مهارت حل مسائل به صورت خلاقانه و سازمان یافته
-مهارت های مذاکره و مدیریتی
-ارتباطات خوب و مهارت های کار گروهی
-توانایی مدیریت زمان و انجام کار تا یک تاریخ مشخص و توانایی کار با یه بودجه مشخص و محدود
-مهارت های آی تی پیشرفته
-مهارت های طراحی، به خصوص طراحی چشم انداز و داشتن آگاهی نسبت به محیط و فضا
-نگارش و دستور زبان
-توانایی های محاسبات

معماری داخلی

 

2_آینده ی شغلی و فعالیت در بازار کار

طراح داخلی می تواند در شرکت های مشاوره طراحی کار کند. همچنین می تواند به صورت مستقل کارکرده و یا به صورت پروژه ای با شرکت های طراحی قرارداد ببندد. در صورت داشتن تجربه بیشتر می تواند به کارهایی مانند طراحی صحنه تئاتر، طراحی نمایشگاه ها و … بپردازد. به دلیل کمبود اساتید معماری داخلی در دانشگاه های کشور، افراد علاقه مند به تدریس می توانند با ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، جذب دانشگاه ها شوند.حوزه طراحی داخلی و دکوراسیون در منازل، شرکت ها و… در سال های اخیر از سوی مردم مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. به دنبال آن بازارکار بهتری نیز پیش روی طراحان داخلی خواهد بود. البته با توجه به رقابت شدید در این شغل، افرادی که دانش، تخصص، مهارت و تجربه لازم و کافی را دارند، می توانند در این بازارکار موفق شده و درآمد خوبی کسب کنند.

معماری داخلی

 

3_وظایف یک طراح داخلی

ملاقات با مشتریان برای آگاهی از نیازها و نظرات آنها

ایجاد طرح ها مطابق با نیاز مشتریان، بودجه آنها و نوع ساختمان

تهیه طرح اولیه برای نشان دادن به مشتریان

مشاوره دادن به مشتریان در خصوص رنگ ها، پارچه ها، وسائل و مبلمان

ایجاد طرح های نهایی با کمک برنامه های کامپیوتری

مشخص کردن زمان بندی و تخمین هزینه های پروژه

تهیه مبلمان، پارچه ها، کف پوش ها و پوشش دیوارها در صورت لزوم

نظارت بر نصب و اجرای طرح ها

بازدید از پروژه برای اطمینان از رضایت داشتن مشتری

(طراح داخلی معمولا افرادی را برای انجام کارها در ساختمان ها استخدام کرده و خود بر آنها نظارت دارد)

معماری داخلی

4_مباحث تخصصی مرتبط با معماری داخلی

مباحثی چون روانشناسی رفتار، ساختار ها و خدمات پشتیبانی، مواد و مصالح ساختمانی، رسانه های ارتباطی، ارگونومی، ساخت ماکت، طراحی مبلمان، طراحی به کمک کامپیوتر، شناخت عملکرد و صنعت ساختمان سازی را شامل می شود.

معماری داخلی

5_نرم افزارهایی مورد نیاز در رشته ی معماری داخلی

نرم افزارهای استاندارد توی این صنعت مرتب در حال تغییرن و شما هم باید بتونید مهارت هاتون رو به روز کنید. با این حال قطعاً نیاز دارید که بهAdobe Indesign و Photoshop مسلط باشید و با نرم افزارهایCAD و نرم افزارهای مدل سازی ۳بعدی مثل 3dmax و SketchUp آشنا شوید.

(توصیه ما به شما این است که از همان  ابتدای سال های تحصیلی

در رشته معماری داخلی به یادگیری این نرم افزارها مشغول شوید)

معماری داخلی

 

معماری داخلی

 

معماری داخلی

6_سرفصل دروس معماری داخلی و تعداد واحدها

تعداد کل واحدها : 134 واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس پایه : 34 واحد
دروس اصلی : 27 واحد
دروس تخصصی : 39 واحد
دروس اختیاری : 8 واحد
پایان نامه : 6 واحد

دروس عمومی رشته معماری داخلیمعماری داخلی

دروس پایه رشته معماری داخلی

معماری داخلی

دروس اصلی رشته معماری داخلی

معماری داخلی

 

دروس تخصصی رشته معماری داخلی

معماری داخلی

دروس اختیاری رشته معماری داخلی

معماری داخلی

مجله اینترنتی نوروزانه ارائه‌دهنده‌ی انواع مقالات خانه و دکوراسیون

طراحی ، توسعه و پشتیبانی : گروه نرم افزاری آیدین

 

 

 

خانه و دکوراسیون

کابینت ام دی اف ؛مدل کابینت های ام دی اف با طراحی شیک و کاربردی

منتشر شده

در

کابینت ام دی اف

کابینت ها از انواع تجهیزاتی هستند که می توانند به دکوراسیون داخلی آشپزخانه چهره ای جذاب و متفاوت ببخشند. امروزه کابینت ها در انواع جنس و رنگ های مختلف ساخته می شوند که در میان این طرح های متنوع مدل کابینت ام دی اف توانسته است توجه افراد زیادی را به سوی خود جلب کند.

(بیشتر…)

ادامه مطلب

خانه و دکوراسیون

دکوراسیون اتاق خواب ؛ ایده های کاربردی برای چیدمان اتاق خواب کوچک

منتشر شده

در

دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب امروزه  برای تمامی افراد بسیار قابل توجه است ،از طراحی دکوراسیون نشیمن گرفته تا سایر بخش های خانه، همه و همه نیاز به دقت و زمان زیادی دارند که بتوانند نتیجه خوبی به جا بگذارند. در این میان اما شاید وقتی به دکوراسیون اتاق خواب می رسیم آنقدری که باید برایش انرژی و دقت صرف نمی کنیم. این در صورتی است که ما یک سوم از زندگی خود را در اتاق خواب و در خواب به سر می بریم؛ بنابراین در طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید نهایت دقت و ریزبینی را به خرج داد تا بتوان به بهترین نتیجه و البته خواب راحت رسید.

(بیشتر…)

ادامه مطلب

خانه و دکوراسیون

نمای ساختمان ؛ شگفت انگیزترین نماهای ساختمانی دیده نشده

منتشر شده

در

نمای ساختمان

 نمای ساختمان یکی از اجزای بسیار مهم هر ساختمان و در واقع نمایان گر هویت اصلی آن ساختمان به شمار می رود، در طراحی نمای خارجی به خصوص طراحی نمای ساختمان یک مجتمع مسکونی یکی از اصول اولیه طراحی حفظ محیط داخل از بیرون و همچنین ارتباط موثر فضای بیرونی با محیط داخلی به نحوی کاربردی و مناسب می باشد. (بیشتر…)

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها