با ما همراه باشید

سرگرمی

بارش شهابی لایرید 2 اردیبهشت ماه آغاز می شود

منتشر شده

در

بارش شهابی لایرید

بارش شهابی لایرید (Lyrid) از 2 اردیبهشت ماه آغاز می شود. بارش شهابی لایرید امسال یعنی سال 2018 میلادی به اوج خود می‌رسد و به راحتی قابل مشاهده است.

تنها چند روز دیگر بزرگترین بارش شهابی 1 دهه گذشته، بارش شهابی لایرید در ایران قابل مشاهده خواهد بود. کارشناسان حوزه نجوم اعلام کرده‌اند که این بارش سالانه در سال 2018 به اوج خود می‌رسد. بارش شهابی لایرید (Lyrid) هر ساله از 16 تا 25 آوریل قابل مشاهده است. در روز یکشنبه، 2 اردیبهشت 1397، ماه کامل نیست و به همین دلیل به راحتی می‌توان این بارش شهابی زیبا را رصد کرد.

باید بگوییم که در طی بارش شهابی لایرید حدود 100 شهاب سنگ در هر ساعت به چشم می آیند. این بارش شهابی با ذرات گرد و غبار آغاز می‌شود که با سرعت 176 هزار و 385 کیلومتر بر ساعت به اتمسفر زمین برخورد می‌کنند و به دلیل اصطکاک با هوا تبخیر می‌شوند و به این شکل، رگه‌هایی از نور را از خود به جا می‌گذارند.

این شهاب‌ها از صور فلکی Lyra و Harp در نزدیکی ستاره درخشان Vega بیرون می‌آیند، اما در اصل شهاب سنگ‌های لایرید، تکه‌هایی از ستاره دنباله‌دار G1 Taxtcher C/1861 هستند. اولین بارش شهابی سالیانه Lyrid در سال 687 پیش از میلاد مسیح در چین ثبت شده و هر ساله در اواسط ماه آوریل، بقایای این ستاره دنبال دار به جو زمین برخورد می‌کنند و بارش شهابی به وجود می‌آید

 

ادامه مطلب
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

برترین ها